Konuşurken virüs yayan damlacıklar havada 8 dakika asılı kalıyor

14 Mayıs 2020
Konuşurken virüs yayan damlacıklar havada 8 dakika asılı kalıyor

ABD’de yapılan bir araştırma yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) kapalı alanlarda yayılma hızının neden daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Pennsylvania Üniversitesi ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan araştırmaya göre konuşurken etrafa damlacık olarak saçılan yeni tip Koronavirüs en az 8 dakika havada kalabiliyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırma, insanların konuştuğu sırada havaya yayılan damlacıkların lazer ışığıyla incelemesiyle gerçekleşti. Raporda, “Yüksek hassasiyete sahip lazer ışığı yüksek sesle konuşmanın saniye başı binlerce damlacık çıkardığını ortaya koydu” dedi.

Uzmanlar havadaki partikül ve damlacıkların 8 dakika havada kalabildiğini açıklarken, “Eğer hasta bir kişi varsa bu süre sağlıklı bir kişinin soluması durumunda hastalığın bulaşabilmesi için yeterli” ifadesini kullandı.

Bilim insanları kapalı bir atmosferde gerçekleşen deneyde bir kişinin “stay healthy” (sağlıklı kal) sözünü tekrarlamasını istedi. “Healthy” kelimesindeki “th” seslerinin çıkarken damlacık yarattığını söyleyen bilim insanlara lazerle damlacıkların izini sürdü.

Raporda, “Büyük damlacıklar kısmen buharlaşarak küçüldü ve havada asılı kaldı. Gerçek hayatta bu damlacıklar diğer bireyler tarafından nefes yoluyla çekilebilir ve Koronavirüs bulaşmasına sebep olabilir” açıklamasını yaptı.

Araştırma yüksek sesle konuşmanın daha fazla damlacık ürettiğini gösterdi. Buna göre yüksek sesle konuşulan bir dakikada dışarıya 1000 damlacık atılıyor.

Japon uzmanlar da, virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebebinin havada asılı kalan ‘mikropartiküller’ olduğunu dile getirmişti.

İnsanların birbirinden belli bir mesafede dursalar dahi sohbet esnasında solum yoluyla virüsün bulaşıp yayıldığını söyleyen Japonya Enfeksiyon Hastalıkları Kurumu Başkanı Kazuhiro Tateda, “Bu vakalar sıradan damlacıkların oluşturduğu enfeksiyonlar ile açıklanamaz. Biz enfeksiyonları mikropartiküllerin oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu yayılma mekanizmasını ‘mikro damlacık enfeksiyonu’ diye isimlendirebiliriz” dedi.

VİRÜS HAPŞIRIKLA NASIL YAYILIYOR?
Kapalı ve havalandırması kötü olan mekanlarda bu virüsün mikro damlacıklarla yayılması daha da kolaylaşıyor. Yapılan araştırmalarda 10 kişilik bir odada, hapşıran bir insanın etrafa yaklaşık 100 bin damlacık yaydığı tahmin ediliyor. Büyük parçacıkların yaklaşık bir dakika içinde yere düştüğü, ancak küçük damlacıkların havada 20 dakikadan daha uzun süre kalabildiği gözlemlendi. Çok sayıda virüs taşıyan bu mikro damlacıkları sesli konuştuğumuzda ve nefes aldığımızda da üretiyoruz.

BİR SAAT ARALIKLA BULUNULAN ORTAM HAVALANDIRILMALI
Birer saat aralıklarla bulunduğumuz alanı iki taraflı olarak havalandırmamız gerektiğini söyleyen bilim insanları, pencereleri açtığımızda mikro damlacıkların hızlıca dağılıp ortadan kaybolduğunu, bunun enfeksiyona yakalanma riskimizi düşüreceğini belirtiyor.

DSÖ: KORONAVİRÜS HAVA YOLUYLA BULAŞMIYOR
Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, koronavirüsün hava yoluyla taşınamayacağı belirtilerek, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceği ifade edildi. Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen düştüğü bildirildi.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…