ABD, Avrupa'dan seyahatleri durdurdu

12 Mart 2020
ABD, Avrupa'dan seyahatleri durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘küresel salgın’ olarak tanımladığı koronavirüs salgını sebebiyle, ABD’nin başkenti Washington’da OHAL ilan edildi.

Washington Belediye Başkanı Muriel E. Bowser, ABD’nin başkentinde 6 koronavirüs (Kovid-19) vakasına daha tespit edildiğini bildirerek, Washington’da olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Çin'in Vuhan kentinde baş gösteren ve dünyaya yayılan, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) pandemi yani tüm dünyayı etkileyen salgın ilan ettiği koronavirüs (kovid -19), çıktığı bölgelerde yavaşlama seyrine girerken, ABD ve Avrupa'yı sarsmaya devam ediyor.

İtalya'da bir günde 196 kişi yaşamını yitirirken, virüsün patlak verdiği günden bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 827 oldu.

Dünya genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 200'ü aşarken, enfekte olanlar ise 120 bine dayandı. 

Bu arada yetkililer virüsün havada da yaşayabildiğini açıkladı. Princeton ve Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan araştırma, kovid -19'un havada üç saat süreyle yaşayabildiğini ortaya koydu. Plastik ve diğer yüzeylerde ise üç güne kadar yaşayabilen virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları hızla devam ediyor.

ABD Başkanı Trump Avrupa’dan ABD'ye tüm seyahatleri 30 gün askıya aldı

Oval Ofis’ten Amerikan halkına seslenen Trump, Avrupa Birliği’ni virüsün yayılmasına karşı gerekli önlemleri almada yeterince hızlı davranmamakla suçladı. Trump, Avrupa’dan ABD’ye seyahat edenlerde virüsü bulaştırma riski bulunduğu için Avrupa’dan girişleri askıya aldıklarını ifade etti. Çin’den yapılan seyahatlere de kısıtlamalar getirildiğini hatırlatan Trump, şimdi aynı kısıtlamaları Avrupa ülkelerine de uyguladıklarını kaydetti. ABD Başkanı, bu kısıtlamadan İngiltere’nin muaf olacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada seyahat kısıtlamasının ABD’ye seyahatlerinden önceki 14 gün Avrupa’da Schengen bölgesinde bulunan yabancı ülke vatandaşları için geçerli olacak. Kısıtlamaların ABD vatandaşları ve ailelerini etkilemeyeceği belirtildi. Schengen bölgesi Fransa, İtalya, Almanya, Yunanistan, Avusturya, Belçika ve diğer Avrupa ülkeleri olarak tanımlandı. Bu bölgenin Çin dışında en fazla koronavirüs vakası olan alan olduğu belirtildi.

AB’den Trump’a tepki

Avrupa Birliği ABD Başkanı Trump tarafından açıklanan seyahatleri askıya alma kararına tepki gösterdi. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ekonominin kesintiye uğramasının engellenmesi gerektiğini kaydetti.

Michel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Başkan Trump’ın kararının bugün AB tarafından değerlendirileceğini belirterek Avrupa’nın virüsün yayılmasını engellemek için her türlü önlemi aldığını söyledi.

İtalya'da her yer kapanıyor

Avrupa'da virüsten en fazla etkilenen İtalya'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 196 kişi daha artarak 827'ye yükseldi. Vaka sayısıysa 12 bin 460'ı geçti. Vaka ve ölümlerin artmasının ardından ülkedeki eczane ve market dışında bütün işletmelerin kapatılmasına karar verildi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada ülke genelinde bütün ticari faaliyetlerin bugünden itibaren durdurulacağını açıkladı. Eczaneler ve süpermarket gibi temel ihtiyaçları karşılayacak yerler hariç restoran, kuaför gibi hizmet veren dükkanların kapatıldığı duyuruldu.

Avrupa’da ölümler artıyor

Almanya'da Çarşamba günü vaka sayısının bin 567'ye ulaştığı açıklandı. Ülkede bugüne kadar üç kişi virüsten yaşamını yitirdi. Bugüne kadar 99 vakanın tespit edildiği Yunanistan’da virüsten ilk ölüm gerçekleşti.  İngiltere’de iki kişi daha yaşamını yitirdi ve virüsten dolayı yaşamını kaybedenlerin sayısı 8’e yükseldi. Ülkede 456 vaka tespit edildi. İsveç'te 460 vaka tespit edildi. Ülkede 500'den fazla kişinin katılımıyla yapılacak toplantı ve gösteriler iptal edildi. Fransa'da virüsten dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 48’e yükseldi. Ülkede toplam 2 bin 281 vaka tespit edildi. Danimarka'da 514 kişide virüs tespit edildi. Ülkede bütün okul ve üniversiteler kapatılırken, bazı kamu çalışanları evlerine gönderildi.

Dünya çapındaki yaklaşık 126 binden fazla koronavirüs vakası tespit edildi ve 4 bin 600’den fazla kişi virüsten yaşamını yitirdi. Dünyadaki koronavirüs vakalarının 80 bin 793'ü Çin’de görüldü. Ülkede virüsten ölenlerin sayısı 3 bin 169'a yükselmesine rağmen, ülkede virüsün bulaştığı kişilerin sayısında düşüş gözlemleniyor. Ülkede Çarşamba günü 15 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

Türkiye’de soruşturma

Türkiye’de de bir kişide koronavirüs tespit edilmesinin ardından, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) koronavirüs hastalığı gerekçe gösterilerek haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapan firmalar hakkında inceleme başlattı.

MASAK’tan yapılan açıklamada, "Başkanlığımızca 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 231/c maddesi uyarınca koronavirüs hastalığı gerekçe gösterilerek bazı gıdalar, temel ihtiyaç maddeleri, hijyen ürünleri ve bazı tıbbi ekipmanlar ile ilgili olarak haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmak suretiyle haksız kazanç elde eden firmalar hakkında re'sen inceleme başlatılmıştır" denildi.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…