Putin: Suriye Ordusu dahil kimse orada TSK'nın olduğunu bilmiyordu

5 Mart 2020
Putin: Suriye Ordusu dahil kimse orada TSK'nın olduğunu bilmiyordu

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova’daki zirve öncesi basının karşısına geçti. Putin, İdlib’de resmi açıklamaya göre 36 Türk askerinin şehit olmasıla ilgili “Suriye ordusu da dahil hiç kimse Türk askerlerinin orada olduğunu bilmiyordu” dedi.

Son günlerde yaşanan olaylardan dolayı bu görüşmenin gerekli hale geldiğini ifade eden Putin, İdlib'de 33 Türk askerinin şehit olmasıyla ilgili "Suriye ordusu da dahil hiç kimse Türk askerlerinin orada olduğunu bilmiyordu" dedi.

Türk askerleri için Erdoğan'a taziyelerini ileten Putin, Suriye ordusunun da ciddi kayıplar verdiğini kaydetti.

"Bu olayların tekrarlanmamasının önemine işaret eden Putin, "Bu gibi olayların her ikimizin de büyük önem verdiği Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermemesi içim tüm meselelesi ayrıntılı bir şekilde görüşme ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günelerde yaptığı açıklamada, Türk askerlerine yönelik gerçekleştirilen saldırıdan Rus tarafının haberdar olduğunu söylemişti.

Akar, birliklerin yerlerinin saldırı öncesi Rusya ile koordine edildiğini belirterek Moskova yönetimini yalanlamıştı. Şimdi Putin'ın açıklamasından sonra ne diyeceği merak konusu.. 

Bu durumda, askerlerin ölümünden kimin sorumlu olduğu sorusu ciddi biçimde gündeme gelir..

PUTİN: İDLİB'DEKİ DURUM ŞAHSİ OLARAK GÖRÜŞMEMİZİ GEREKTİRMEKTE

Putin, Erdoğan'a hitaben, "İdlib vilayetindeki malum alanda şu anda durum öyle kötüleşti ki, bu da bizim doğrudan ve şahsi olarak görüşmemizi gerektirmekte" dedi ve "Sizin de rica ettiğiniz gibi görüşmelerimize baş başa olacak biçimde başlamaya hazırız. Daha sonraysa gerekmesi halinde şu anda salonda bulunan meslektaşlarımız da bize katılabilecekler” diye ekledi.

İdlib müzakereleriyle ilgili yapılacak olan görüşmenin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Bölgede sıkıntı büyük, biliyorum ki dünyanın da gözü burada" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şunları söyledi:

Bugün buradan atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır. Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Gerek savunma sanayinde gerek ticari ilişkilerimizde çok farklı bir dönemin içindeyiz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz.

Erdoğan ve Putin, basın açıklamasının ardından ikili görüşmeleri gerçekleştirmek için salondan ayrıldı.

KREMLİN: UZUN VE ZOR GEÇECEK

Görüşme öncesinde açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin-Erdoğan zirvesinden beklentileri sorulduğunda, “İdlib’deki gerilimin nedenleri hususunda ortak bir anlayışa varmak” ve gerilimin dindirilmesi için “ortak önlemler almak” istediklerini belirtmişti. Peskov, Moskova’daki görüşmelerin ‘uzun ve zor’ geçmesini beklediklerini de kaydetmişti.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…