İzmir Emniyet Müdürlülüğü'nün semineri: Kimler Terörist olmaya yatkın (!)

21 Şubat 2020
İzmir Emniyet Müdürlülüğü'nün semineri: Kimler Terörist olmaya yatkın (!)

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün verdiği seminerde, hayvan ve çevre konularına duyarlı olanların, milliyetçi olmayanların terörist olmaya yatkın olduğu yönünde ifadeler kullanıldı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İl Emniyet Müdrülüğü'ne özür dileme çağrısı yaptı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün 'Biz İzmiriz' projesi kapsamında verdiği seminerde, hayvan ve çevre konularına duyarlı olanların terörist olmaya yatkın olduğu yönünde kullanılan ifadeler, büyük tepkiye neden oldu. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İl Emniyet Müdrülüğü'ne özür dileme çağrısı yaptı; " Bu dünyayı paylaştığımız, sadık ve masum dostlarımıza değer veren hayvanseverlere ve doğaseverlere nasıl hakaret edersiniz?"dedi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele yönelik “Biz İzmiriz” projesi adı altında seminerler veriyor. Daha güvenli bir kent yaratmak amaçlanarak hayata geçirildiği belirtilen seminerde, skandal ifadeler kullanıldı.

"Güvenlik tedbirleri"’ konulu eğitim toplantısında, “Örgütler nasıl üye topluyor?” başlığı altında, hayvan ve çevre konularına duyarlı olanların, terörist olmaya yatkın olduğu ortaya atıldı.

Seminerde terörist olmaya yatkın kişilerin diğer özellikleri şu başlıklarla sıralandı:

-Politikaya uzak, anarşiye yakın
-Milliyetçilik yok, globalizm çok
-Dine inanmayanlar çok ya da zayıf
-Hayvan, insan, çevre konularına aşırı duyarlı
-Algıları çok açık, aktivist vs. olmak isterler
-Sosyal medyada zaman geçiriyorlar

Eğitim seminerinde yer verilen bu ifadeler, tepkileri beraberinde getirdi. CHP İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne "Bu skandal için halktan özür dilemenizi bekliyoruz" diyerek seslendi ve şu soruları yöneltti: "(Kimler Terörist olmaya yatkın) tespitleriniz hangi bilimsel verilere dayanıyor, açıklayın. (Dine İnanmayanlar) derken, Radikal dinci ve FETÖ terör örgütlerini nereye koyuyorsunuz? Teknolojinin gelişimiyle artan sosyal medya kullanıcılarını, özellikle gençlerimizi yaftalarken utanmıyor musunuz? Bu dünyayı paylaştığımız, sadık ve masum dostlarımıza değer veren hayvanseverlere ve doğa severlere nasıl hakaret edersiniz?"

CHP'li Yücel, terörün dini olan olmayan diye ayrılmayacağını belirterek, "Terörist hiçbir canlıyı sevmez" dedi.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…