Gülsüm Koç'un özgürlüğü için imza kampanyası

23 Şubat 2013
Gülsüm Koç'un özgürlüğü için imza kampanyası

BU HUKUKSUZ, ADALETSİZ, IRKÇI KARARA DUR DİYELİM! --Bingöl'de polis aracına düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle "Avcı" kod adlı bir gizli tanığın ifadelerine dayanılarak müebbet hapis ve 26 yıl sekiz ay hapis cezası verdiği Gülsüm Koç için imza kampanyası başlatıldı. Kampanya metninde, Koç'un avukatı Rahşan Bataray'ın davadaki tutarsızlıkları, adaletsizlıği segileyen ifadelerine yer verildi.

"Saat 23.45'te gizli tanık Avcı, Gülsüm hakkında ifade veriyor. Bundan 45 dakika sonra saat 00.30'da gizli tanık Gülsüm'ü fotoğraftan teşhis ettiğini iddia ediyor. Ancak üç polis tarafından saat 23.30'da imza altına alınan bu tutanakta Gülsüm'ün adı geçiyor. Polisin bu tutanağı ne amaçla tuttuğunu ve dosyaya gönderdiğini anlayamadık. Müvekkilim hakkında tutulan bu tutanak tam anlamıyla bir skandaldır. Bunu mahkemeye söylememize ve tüm itirazlarımıza rağmen taleplerimiz kabul edilmedi."

Koç, 15 Mayıs 2011'de polis aracına saldırı düzenlenmesinin ardından gizli tanık "Avcı"nın ifadesi doğrultusunda tutuklanmıştı. Gülsüm Koç'un ellerinde silah patlamasından kaynaklı herhangi bir barut izine rastlanmamış, Koç'ta silah bulunmamış, bu nedenle silahlı saldırı gerçekleştirmek suçlamasından beraat etmişti.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Koç'u gizli tanık ifadelerinde olay yerinde olduğu ileri sürüldüğü için iki polisi öldürmeye teşebbüsten iki kere 13 yıl dört ay hapis cezasına, "Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ise müebbet hapse çarptırdı.

Koç'un ailesi: Bu emniyetin komplosudur
Gülsüm Koç'un annesi Derya Koç ile babası Nusret Koç, çocuklarına verilen cezaya tepki gösterdi. Baba Nusret Koç, "Kızım henüz çocuk yaşta lise son sınıf öğrencisiydi. BDP'ye gittiğinden dolayı polis tarafından sürekli psikolojik baskıya uğruyordu. 15 Mayıs 2011 tarihinde Bingöl merkezde bir polis otosunun taranmasından sorumlu tutularak olaydan 4 saat sonra polis tarafından evime baskın yapıldı. Kızımı sordular o an evde değildi arkadaşına ders çalışmaya gitmişti. Ertesi gün saat 12 sularında kızım evdeyken tekrar eve baskın yaptılar, kızımı gözaltına aldılar. Kızım dağa çıkmamış kimseye karşı silahlanmamış kimseyi öldürmemiş, boş yere tutuklayıp içeri attılar. 2 yıldır içerde hiçbir suçu yok kızımı getirip ömür boyu ceza verdiler. Kızımın hiçbir suçu yok kaç yeri basmış, kaç kişiyi öldürmüş. Şayet böyle bir durum varsa delil göstersinler; ancak ortada hiçbir delil yok ne bir fotoğraf ne de bir kamera görüntüsü var. Kızım daha çocuk yaşta bir çocuğa bu ceza verilir mi?"


'Başından beri kızımı hedef aldılar'
Baba Koç, "Kızım hakkında daha evel de 3 tane dava açıldı bu davalardan beraat etti. Bu emniyetin komplosudur. Biz bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Kızımın ceza aldığı gün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkamesi'nde yargılanan biri bir kişiyi öldürüp bir kişiyi yaralamaktan 10 yıl ceza aldı. Kızımın hiçbir suçu yokken ömür boyu ceza verdiler. Bu ne biçim adalettir. Yakalanan bir PKK'li var Çerkez Birgin. Bu kişi emniyette verdiği bütün ifadeleri daha sonra reddetti bu kişinin tanık olarak dinlenmesini istedik; ancak mahkeme heyeti üç kez bunu istememize rağmen reddetti. Bundan anlaşılıyor ki kızım hakkında hiç delil bulmaya gerek görmeden zaten kararlarını vermişler. Duruşmalar sadece formalite imiş; ancak biz hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Türkiye'deki hukuki yollar tıkanırsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne baş vururuz" dedi. Olayın hemen ardından direk polisin evlerine gelmesinden bile kızının hedef seçildiğini anlayabildiklerini kaydeden baba Koç, "Kızımı alamaya geldiklerinde evimizin her tarafını aradılar. Suç unsuru içeren hiçbir şey bulamadılar. Kızımın bütün elbiselerine el koydular; ancak daha sonradan yapılan kriminal incelemelerde kızımın elbiselerinde suça bulaştığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı kızımın dosyasında vardır" dedi.

Anne Derya Koç ise, "Kızım suçsudur kızımı gelip evden aldılar tane gizli tanıkları var, ikisinin ifadeleri birbiriyle çelişiyor. Sadece bir kere getirip dinlemişler ikisinin de hem olay yeri tarifleri hem de eşkal tarifleri birbirine uymuyor. Olaydan önce kapımızın önünde BDP'nin seçim için mahalle toplantısı vardı. Sadece kızımı orada görmüşler orası da kapımızın önü" diye konuştu. 

* İmza kampanyasına katılmak için tıklayın.

http://imza.la/gulsum-koc-a-ozgurluk

http://www.endiseli.org/detail/endiseli-/956/adaletin-yasa-tanimaz-adaletsizligi#.USgxzI5peR8

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…