Maliki: Türkiye İsrail’in çıkarlarını koruyor

2 Şubat 2013
Maliki: Türkiye İsrail’in çıkarlarını koruyor

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Türkiye'nin Irak, Suriye ve Mısır eksenini ortadan kaldırmaya ve İsrail'in çıkarlarını korumaya çalıştığını öne sürdü. Lübnan'dan yayın yapan el-Meyadin televizyonuna demeç veren Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Ortadoğu'nun bir yanardağ haline geldiğini belirterek Türkiye'nin kendi taleplerini Suriye, Irak ve Mısır'a dayatmaya çalıştığını ve bu ülkelerde güvenlik sorunları yarattığını söyledi.

Türkiye'yi Irak, Suriye ve Mısır eksenini ortadan kaldırarak İsrail'in çıkarlarına hizmet etmekle suçlayan Maliki, "bazı ülkeler" ifadesini kullanarak da Suriye ve Irak'ta etnik ve mezhebi kışkırtıcılık yapıldığını söyledi.

İsrail'in Suriye'deki bilimsel araştırma merkezine yönelik saldırısının tüm Arapların ve Müslümanların onurunu kıran aşağılayıcı bir saldırı olduğunu belirten Maliki, Suriye'ye yönelik dış müdahaleler son derece açık olduğunu ve tüm dünyanın da Türkiye ve Katar'ın oynadığı rolden şikayetçi olduğunu ifade etti.

Suriye'de bu ülkeye bölgeden ve dışarıdan gelen silahlı grupların sebep olduğu çatışmaların yaşandığını belirten Maliki, yeni Irak'ın başka ülkelerin iç işlerine karışmadığı gibi kendi iç işlerine karışılmasına da karşı olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, gösterilerin düzenlendiği bazı yerlerde bazı bölge ülkelerinin istihbarat servislerinin etkin olduğunu savunarak "Irak'ta hiçbir tutuklu gazeteci veya siyasi tutuklu bulunmamaktadır" diye konuştu. (ydh)

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…