Svaziland Kralı mini etek ve açık bluzu ‘tecavüzü kolaylaştırdığı' gerekçesiyle yasakladı!

25 Aralık 2012
Svaziland Kralı mini etek ve açık bluzu ‘tecavüzü kolaylaştırdığı' gerekçesiyle yasakladı!

Yasak, Afrika'nın güneyindeki Svaziland Kral'ının her yıl kendisine yeni eşler seçtiği törenler içinse geçerli olmayacak. Yasak, bizim için çok aşına bir gerekçeye dayanıyor: ‘tecavüzü kolaylaştırmak'!

Afrika'nın güneyindeki 1 milyon 200 bin nüfuslu Svaziland Krallığı'nda mini etek, göbeği açıkta bırakan bluz ve düşük belli pantolon gibi giysiler, ‘tecavüzü kolaylaştırdığı' gerekçesiyle yasaklandı.

Yerel medyada yer alan haberlere göre polis, yasağa uymayan kadınların altı ay hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalacağını açıkladı.

Yasak, Kral'ın her yıl kendine yeni eşler seçtiği ve önünden geçit yapan yüzlerce "bakire" genç kızin yarı çıplak halde şarkı söyleyip dans ettiği törenler içinse geçerli olmayacak. Kral'ın şu an 13 eşi bulunuyor ve hepsi ayrı saraylarda yaşıyor. Forbes dergisine göre ülke hastalık ve yoksullukla boğuşmasına rağmen Kral Mswati, dünyanın en zengin hükümdarları arasında yer alıyor.

Swaziland Krallığı, Güney Afrika'da yer alan, Kuveyt büyüklüğünde, Güney Afrika ve Mozambik arasına sıkışmış küçük bir ülke. Denize kıyısı olmayan ülkenin sakinleri Bantu dilini konuşan Swazi halkıdır. Halka adını ülkenin 19. yüzyıldaki kralı 2. Mswati vermişti. Güney Afrika'nın özerk bir bölgesi iken 1968'de bağımsızlığını ilan eden Swaziler 1973'ten beri olağanüstü hal ile yönetiliyor. Bu dönemde öğrenci ve işçiler arasında zaman zaman gözlenen huzursuzluklar Kral 3. Msvati tarafından şiddetle bastırıldı. 2005'te anayasa benimseyen ülkede siyasi partilerin yasaklı hali bugüne kadar sürdü.

Swaziland, Coca Cola'nın işbirlikçisi küçük bir azınlığın çıkarlarına hizmet eden bir ekonomik rejime sahip. Ülke halkının büyük çoğunluğu kronik bir yoksulluğun, açlığın ve kuraklığın pençesinde boğuşuyor. Kırsal bölgelerde yaşanan kuraklık nedeniyle gıda krizleri yaşanmakta ve bu krizler yüz binlerce insanı açlıkla tehdit ediyor. Aşırı otlama, toprağın değersizleşmesi, kuraklık ve seller ülkenin hiç bitmeyen sorunları.

Swaziland'ın gelirinin büyük bir kısmı geniş, ucuz ve işlenmemiş Swazi şekerini toplayan ve böylece yüksek vergilerden muaf kalan The Coca Cola Company şirketinden geliyor. Kral da, geleneksel olarak yılda bir kez Coca Cola'nın tepe yöneticisini ABD'deki bürosunda ziyaret ediyor.

Ülkede işsizlik oranı %40 ve nüfusun %70'i günde bir dolardan az gelirle yaşıyor. Dünyada AIDS oranının en yüksek olduğu ülkede HIV virüsüne yakalananlar nüfusun yüzde 40'ını oluşturuyor. Ortalama yaşam süresi erkekler için 32 kadınlar için 33 yıl.

Kral Mswat, Birleşmiş Milletler genel kurulu çalışmalarında cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün önünden üzerinde bir don, bir miktar sallanıp duran takılarla geçmişti.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…