Wall Street'i İşgal et!

30 Eylül 2011
Wall Street'i İşgal et!

"Blok blok, şehir şehir gelişiyoruz. Bu ülkede, bu dünyada değişimi göreceğiz. Hayal ettiğimizden daha erken gerçekleşecek bu."


Amerika Birleşik Devletlerinde yeni bir anti-kapitalist hareket başladı.  Seattle gibi dipten gelen bir dalgaya dönüşebilir mi? Amerika'da 2008 krizinin etkileri derinleşerek sürüyor. Obama'nın vaad ettiği sosyal politikalar Kongre'nin engeline takıldı. Bu bakımdan şartlar oldukça uygun. Göreceğiz..
Kendilerini yüzde- 99 (We are The 99%) olarak adlandırıyorlar. ABD nüfusunun yüzde-99'u, Amerikan halkı. Tepedekiler %1. 12 gündür Wall Street'deler. Polis barikatları, biber gazları..Medya bu eyleme 5.sayfalarda küçük haberlerde yer veriyor.

Kendilerini şöyle tanımlıyorlar:"Wall Street'i işgal et!" her renkten, cinsiyetten ve politik görüşten halkın, kendi lider olduğu bir harekettir. Bizi bir araya getiren ortak payda şudur: halkın yüzde 99'u olarak, bu yüzde birlik kesimin açgözlülük ve yolsuzluklarına artık hoşgörü göstermeyeceği.""Blok blok, şehir şehir gelişiyoruz. Bu ülkede, bu dünyada değişimi göreceğiz. Hayal ettiğimizden daha erken gerçekleşecek bu." "27 Eylül 2011'de,  çiftlerin, bizim bir ayda kazanacağımızdan daha pahalı giysileri kuşandığı ve bir yılık kazancımızı aşan otomobillerden baktığı, ardından, bütün hayatımız boyunca kazanabileceğimizden daha çok değere sahip evlere dönecekleri yer olan Financial District's Luxury Night Out'a yürüdük."

Direnişe, Susan Sarandon, Michael Moore ve Noam Chomsky destek verdi.

Chomsky'nin kısa röportajı:

"Gözlerini dünya'ya kapatmamış herkes biliyor ki Wall Street çeteleri (yani finans kurumları) ABD ve Dünya halklarına çok büyük zararlar verdi. Ve şunu da bilmeliler ki, ekonomik güçleri görülmemiş bir biçimde artıyor, buna bağlı olarak da 30 senedir politik güçleri de artıyor. Bu öyle bir kısır döngü yaratıyor ki nüfusun %de 1inden de az olmalarına rağmen ülkenin zenginliğini kendi ellerinde biriktirerek korkunç bir güce ulaştılar. Geri kalan yüzde 99 işe (biz, bazan "precariat" diyoruz) bu uçurumun kenarlarında yaşam savaşı veriyor. Ve bu çirkin oyunu mutlak bir dokunulmazlık zırhıyla sürdürüyorlar. Yanısadece ekonomik olarak çökmelerine izin verilemeyecek kadar büyük değiller, ayrıca yargılanamayacak kadar büyükler!Wall Street'teki bu kahramanca ve saygıdeğer protestolar "felaket"e halkın dikkatini çekmeli ve toplumu daha sağlıklı bir yola yönlendirmeyi amaç edinmelidir."

**

Direnişi bazı arkadaşlarımız yakından izliyor, destek veriyor. Bundan sonra da doğrudan haber vermeye devam edeceğiz.. 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…