Kadir İnanır: En büyük sorun Kürt sorunu!

17 Aralık 2012
Kadir İnanır: En büyük sorun Kürt sorunu!

"Kürt sorunu, adalet, gelir dağılımı, yüzlerce temel sorunumuz var. Ama bence en önemlisi, bu ülkede kardeşçe yaşamak istiyorsak, birinci sırada Kürt sorunu var. Herkes elini taşın altına koyacak, ezilecek o eller." İnanır, öte yandan Muhteşem Yüzyıl ile başlayan tartışmalara da değinerek "evladının başını kesen, benim ecdadım olamaz" dedi. 

Oyuncu Kadir İnanır, Habertürk gazetesinden Nazenin Tokuşoğlu'nun sorularını yanıtladı.

İnanır, TRT'de yayınlanan "Bir zamanlar Osmanlı" adlı diziden teklif aldığının hatırlatılması üzerine, "'Ecdadımız, kahramanlarımız' dersek her sahnede, kötü bir tablo çıkabilir ortaya. Yani evladının başını kesen, benim ecdadım olamaz. Ama elinde kumanda var, çevirirsin, derin tartışılacak bir konu değil" dedi.

İnanır, bu tip konuların gündem değiştirmek için yaratılmış tartışmalar olduğunu söyledi.

Türkiye'nin en büyük sorununun ise Kürt sorunu olduğunu dile getiren İnanır, "Kürt sorunu, adalet, gelir dağılımı, yüzlerce temel sorunumuz var. Ama bence en önemlisi, bu ülkede kardeşçe yaşamak istiyorsak, birinci sırada Kürt sorunu var. Herkes elini taşın altına koyacak, ezilecek o eller. Elimden geleni yapıyorum ama bunu yaptığım için kendimi ayrıcalıklı biri gibi görmüyorum. Böyle yapılması gerekiyor" diye konuştu.

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…