Mısır'ın AKP'si İhvan (Müslüman Kardeşler) camiye işkencehane kurmuş!

8 Aralık 2012
Mısır'ın AKP'si İhvan (Müslüman Kardeşler) camiye işkencehane kurmuş!

Mısır'da, İhvan üyeleri, yakaladıkları muhalif eylemcilere işkence etmek için Başkanlık Sarayı kapısındaki camide işkencehane kurdu. Bu merkezde muhaliflere işkenceyle haydut oldukları itiraf ettirilip, polise teslim ediliyor. İşkencehane merkezi ise güvenlik güçleri tarafından korunuyor.

Müslüman Kardeşler'in işkencehane kurarak Mursi karşıtı eylemlere katılanlara işkence yaptıkları ortaya çıktı. Daha önce de gündeme gelen işkencehane, Mısır'ın Al-Masry Al-Youm gazetesinde yayınlanan bir haberle kanıtlanmış oldu.

Müslüman Kardeşler'in Başkanlık Sarayı'ndaki işkencehanesinde üç saat geçirdiğini bildiren Al-Masry Al-Youm muhabiri, işkence odalarının Başkanlık Sarayı'nın önündeki Ömer Bin Abdüşaziz Camisi'nin kapısında olduğunu açıkladı.

Gazetenin belirttiği yer, Başkanlık Sarayı'nın Mergani Caddesi'ne açılan kapısının bulunduğu bölge. İşkence odaları, demir bariyerler ve sadece İhvan'a ait Mısır 25 kanalı muhabirlerinin geçmesine izin veren Merkezi Güvenlik Güçleri tarafından kordona alınmış durumda.

Sivil polislerin yanı sıra resmi giysili polisler de işkencehane içerisinde görev yapıyor. İşkence merkezinde ayrıca üç lider tarafından korunan 15 İhvan üyesi de mevcut. Emirleri de bu liderler veriyor.

İhvan üyeleri tarafından yakalanan muhalif eylemciler, yol boyunda dayak yedikten sonra buraya getiriliyor. Muhalifler, çırıl çıplak soyuluyor ve kaba dayağa maruz kalıyor. Muhalifleri kaçıranlar, onların kimliklerine, cep telefonlarına ve paralarına el koyuyor. Daha sonra "haydut olduğunu itiraf edene kadar" işkence başlıyor.

Eğer muhalif herhangi bir itirafta bulunmazsa, işkence artarak devam ediyor. İşkenceye dayanamayıp "haydut" olduğunu itiraf edenler ise Mısır 25 kanalının kameramanı tarafından kayda alınıyor.

İşkence odalarında tam olarak kaç kişinin bulunduğu bilinmiyor. Zira biri yakalandığında yer yoksa hemen bir işkence odası kurulabiliyor.

Bu sayısı belli olmayan işkencehanelerden geçtikten sonra Müslüman Kardeşler'in avukatları kayıtlarla birlikte muhalif eylemciyi kimlik ve kişisel eşyalarıyla polise teslim ediyor.

İhvan üyesi eylemcilerin saldırılarından korkan polis müdürleri, İhvan'ın sorgusu sonrası tutukladıkları muhalifleri, Noza emniyet merkezine götürmek için yine İhvan yetkililerinin kendileriyle gelmesini istiyor.

Şimdiye kadar en az üç muhalif eylemcinin İhvan üyelerinin işkencesinden sonra polislere teslim edildiği bildirilirken, en az iki muhalifin İhvancılar ve polisten kaçmayı başardığı belirtildi.

Ancak hala işkence odalarında çok sayıda muhalifin İhvan üyelerinin elinde işkenceye maruz kaldığını belirten Al-Masry Al-Youm muhabiri, işkence odalarının dışında kan izlerini görmenin mümkün olduğunu ve bu odaların yakınından geçerken işkence görenlerin haykırışlarının işitildiğini kaydetti. (ETHA)

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…