Polisten çevrecilere sert müdahale...

6 Eylül 2011
Polisten çevrecilere sert müdahale...

Gaz bombalarından bu sefer Gerzeliler nasiplendi

Sinop'un Gerze ilçesinde termik santral karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan olaylarda yaklaşık 30 eylemci ile 4 polis yaralandı.

Köylülere destek veren Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, sondaj makinelerinin köye girmesini istemediklerini, termik santrali bölgeye kurdurmayacaklarını, bunun için sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Gerze İlçesi'nden de belediyeye ait otobüslerle köylülere destek için çok sayıda kişi geldi. Eyleme katılanların polisin biber gazlı müdahalesine karşı yanlarında limon getirmeleri dikkati çekti.

Olay bir firma tarafından termik santral yapılması planlanan Yaykıl köyü Çakıroğlu mevkisinde meydana geldi.

Kurulması planlanan termik santrale karşı çıkan çevrecilerin nöbetleri sürerken sondaj makinelerinin yeniden alana geleceği haberini alan çevreciler bölgede toplandı. Sondaj makinelerinin alana gelmesiyle birlikte bölgeye sevk edilen jandarma ve çevik kuvvet ekipleriyle çevreciler arasında arbede yaşandı. Bazı çevreciler alanı ateşe vermeye çalıştı.

Çevrecilerin dağılmaması üzerine çevik kuvvet ekibi panzerle göstericilerin üzerine tazyikli su sıktı. Gaz bombalarının da kullanıldığı olaylar sırasında göstericiler güvenlik güçlerine taş ve sopalarla cevap verdi. Güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için birçok kez havaya ateş etti. Bir gösterici de bölgede bulunan bir arı kovanını jandarma ekiplerinin üzerine attı. Bu sırada jandarma ekipleri çevreye dağılan arılar nedeniyle zor anlar yaşadı.

Olaylarda 30'a yakın gösterici ile 4 polis yaralandı. Çok sayıda gösterici de gözaltına alındığı bildirilirken, olaylar sırasında iş makinesinin de camları kırıldı.

Demokrat Haber

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…