Suriyeli bağımsız muhaliflerden Türkiye’ye ağır suçlama

12 Eylül 2012
Suriyeli bağımsız muhaliflerden Türkiye’ye ağır suçlama

Türkiye, provokasyonuyla şu anda Suriye'deki yıkıma katkı sağlamaktadır. Türkiye, Suriye'ye giden cihatçılar için sahte pasaportlar çıkartmaktadır. Cihatçıların Babu'l- Heva sınır kapısında kontrolü ele geçirmelerine müsaade eden Türkiye'dir. Türkiye, sınırlarını tek taraflı olarak kapatırsa, yüzde 80 oranında rahatlamış olacağız" dedi.

Ulusal Koordinasyon Kurulu Başkanı Heysem Menna, "cihatçıları" Suriye'ye gönderen Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Libya'yı Suriye toplumunu parçalamakla suçladı.
Middle-east-online'e konuşan Ulusal Koordinasyon Kurulu Başkanı Heysem Menna, "cihatçıların" Suriye'ye gönderilmesine son verilmemesi halinde bu grupların Suriye'ye geçişini organize edenlerin listesini ifşa etmekle tehdit etti.

Suriye'de silahlı mücadeleye, mezhepçiliğe ve dış müdahaleye karşı olan tutumu sebebiyle Ulusal Konsey ve bileşenleri tarafından "rejimin adamı" olmakla suçlanan Heysem Menna "Koordinasyon Kurulu, Esed'in yönetimde kalmasını desteklemiyor. Yıllardır bize karşı savaşan rejime karşı tutumumuz nettir" dedi.

Türkiye'ye yönelik eleştirilerde de bulunan Heysem Menna "Türkiye, provokasyonuyla şu anda Suriye'deki yıkıma katkı sağlamaktadır. Türkiye, Suriye'ye giden cihatçılar için sahte pasaportlar çıkartmaktadır. Cihatçıların Babu'l- Heva sınır kapısında kontrolü ele geçirmelerine müsaade eden Türkiye'dir. Türkiye, sınırlarını tek taraflı olarak kapatırsa, yüzde 80 oranında rahatlamış olacağız" dedi.

Ulusal Koordinasyon Kurulu Başkanı Heysem Menna, Mısır'daki Cemaat-i İslami Şura Meclisi üyesi Asım Abdulmecid'in ve Kuveytli milletvekili Velid Tabatabai'nin "cihatçıların" Suriye'ye girişini organize ettiğini belirtirken "Elimizde daha uzun bir liste var. Zamanı gelince bu listeyi açıklayacağız" dedi.

Menna "Katar ve Suudi Arabistan İstihbaratı, tüm bu isimleri biliyor. Bazıları Fransa'da bazıları da diğer AB ülkelerinde.. Bazıları Katarlı bazıları Suudlu ... Bu kişilerin Suriye'den uzaklaşmalarını temenni ediyorum. Aksi halinde, Suriye'yi parçalama girişiminde bulunanların tüm listesini açıklamak zorunda kalacağız" dedi.

Libyalıların da "cihatçıların" probleminden kurtulmak için onları Suriye'ye gönderdiğini ifade eden Menna "Suriye'de sadece Ramazan ayında 8 binden fazla kişi öldü. Biz, Suriye'deki yıkımı sona erdirecek bir çözüm arayışı içerisindeyiz. Savaş kışkırtıcılığı yapmak istemiyoruz. Bizim temel savaşımız, ülkemizi iç savaştan korumaktır" dedi. (ydh)

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…