'Elektrik alamadığı' eşine elektrik verdi!

22 Ağustos 2012
'Elektrik alamadığı' eşine elektrik verdi!

Kadına yönelik şiddet sınır tanımıyor. Türkiye'de erkekler ilginç yöntemlere başvuruyor. Eşini dövmek için özel cop yaptıran da var. Kendisine gösterdiği ilginin az olması sebebiyle karısına elektirk veren de.

Ankara Barosu tarafından 15 ay önce hayata geçirilen 'Gelincik Projesi' kapsamında 15 bin kadın irtibat bürosuna gelerek ve telefonla "imdat' diyerek yardım istedi. Bu kadınların gördüğü şiddetin büyüklüğünü gösterdi. Erkeklerin şiddette sınır tanımadığı gelen telefonlar ve ihbarlarla bir kez daha ortaya çıktı. Habertürk'te yer alan haberde, Gelincik Projesine başvurarak eşlerine boşanma davası açan kadınların hikayelerinden örnekler şöyle:

Eşe elektrik

Güneydoğu 'da cezaevinden çıktıktan sonra 6 yıllık eşinden elektrik alamadığını iddia eden M.D. yatağa bağladığı eşinin cinsel organına düşük voltajlı elektrik bağladı. Uzun süre devam eden bu işkenceye dayanamayan A.D. imdat için 'Gelincik'ten yardım istedi. A.D. eşine açtığı boşanma davası halen devam ediyor.

Uçuruma 5 yıl ceza

Bir yıl önce bodyguardlık yapan K.B.'ye aşık olan A.B. kına gecesi başlayan şiddet hiç bitmedi. Bodrum katta kiraladığı evden eşinin sokağa çıkmasını yasakladı. Eşi tarafından İmrahor Vadisi'nde uçurumdan ayaklarından tutularak atılmak istenen A.B. dakikalarca uçurumda sallandı. Açılan dava ile K.B. eşinden boşanırken Sincan Asliye Ceza Mahkemesi A.B.'ye 5 yıl 5 ay hapis cezası verdi.


Babaları tarafından 3 yıl tecavüze uğrayan İki kızı kurtardılar

Babaları tarafından 3 yıl tecavüze uğrayan 10 ve 14 yaşındaki iki kız çocuğu annelerinin Gelincik bürosunu aramasıyla son buldu. Karşı çıktığı için burnunu ve dişlerini kırdığı eşi tarafından şikayet edilen baba S.M. tutuklu olarak yargılanmasına Ankara adliyesinden halen devam ediliyor. Çocuklar ise devlet korumasına alındı.

Dayak için özel cop yaptırdı

Kültür Bakanlığı'nda çalışan B.C. 20 yıllık eşini daha rahat dövmek için özel olarak sanayide plastik ve tahtadan cop yaptırdı. 3 çocuk annesi L.C. arayarak istediği yardım sonrası eşinden kurtarıldı ve sığınma evine yerleştirildi. L.C. boşanma davası açarken çocuklarıyla birlikte devlet koruması altında.


Bir jilet çiziği

Eşine sürekli şiddet uygulayan A.K. her defasında eşinin vücuduna bir jilet izi bırakıyor. 6 yıldır şiddet gören Y.K.'nın vücudu jilet iziyle dolarken imdat çağrısını duyan Gelincik avukatları tarafından kurtarıldı. Eşine açtığı dava halen devam ediyor .

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…