1.8 Milyon Göçmen Aftan Faydalanabilecek

9 Ağustos 2012
1.8 Milyon Göçmen Aftan Faydalanabilecek

Obama yönetiminin hazırladğı ve 15 Ağustostan itibaren yürürlüğe girecek göçmenlere af getirecek yasa tasarısının kapsamı genişletildi.

Göçmenlik Enstitüsünün yaptığı son tahminlere göre, Obama yönetimi tarafından hazırlanan yasa tasarısı ile yaklaşık 1.8 milyon yasadışı göçmen af kapsamında değerlendirilebilecek. Bu sayı enstitünün yaptığı ilk tahminlerden 500,000 daha fazla. Değişimin sebebi ise, İç Güvenlik Dairesinin geçen hafta yayınladığı tasarının içeriği. Enstitü haziran ayında yaptığı açıklamada 1.3 milyon kişinin tasarıdan faydalanabileceğini öngörmüştü fakat daireden yapılan açıklama sadece 800,000 kişinin değişiklikten faydalanabileceği yönündeydi.

Sayıdaki bu ciddi değişimin asıl sebebi ise, tasarıdaki eğitim maddesindeki değişim. Tasarı daha önce ilk haliyle halihazırda okuyan ya da en az lise diploması bulunan göçmenleri ilgilendirmekteydi. Fakat yeniden açıklanan tasarının satır aralarında, yasadan faydalanmak isteyen yasadışı göçmenlerin, başvurmadan önce okula kayıt olmuş olmalarının da geçerli bir sebep olarak görüldüğü anlaşıldı. Bu da daha fazla göçmenin tasarıdan faydalanabileceği manasına geliyor.

Tasarı 15 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe giriyor. Değişiklik içeriğine göre, 30 yaşın altında, okuyan ya da lise diplomasına sahip olup Koleje başvuran, orduda görev için başvuran yasadışı göçmenlere savcı denetimi altında haklar veriyor. Ayrıca çalışmaları için de izin imkanı sağlıyor. Değişiklik 2007 yılından bu yana 3 defa geri çevrilen Dream Act tasarısının biraz yumuşatılmış hali olarak görülüyor. (TNY)

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…