Iran Fars Ajansı (FNA): 'Halep'de bir Türk generali yakalandı'!

6 Ağustos 2012
Iran Fars Ajansı (FNA):  'Halep'de  bir Türk generali yakalandı'!

İran'ın Fars ajansı, Suriye ordusunun Halep'te muhaliflere komuta eden bir Türk generali yakaladığını öne sürdü. Ajans daha önce Suriyenin farklı yerlerinde 40 Türk subayının gözaltına alındığını da kaydetti. Başka bir kaynağa göre ise, generalin, muhaliflerin Devrim Muhafızı oldukları gerekçesiyle rehin tuttuğu 48 İranlı ile takası için müzakere yapılıyor.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, Halep'in kontrolünü ele geçirmek için savaşan isyancıları komuta eden bir Türk generalin, Suriye ordusu tarafından yakalandığını iddia etti. Suriye içinde ‘konuya vâkıf bir kaynağın' aktardığı bilgiye dayandırılan haberde, Türk komutanın Halep'te, Suriye ordusu ile muhalif güçler arasında yaşanan çatışma sırasında yakalandığı öne sürüldü. İranlı ajans, ‘Halep'in kontrolünü ele geçirmeye çalışan teröristlere komuta eden' generalin ismi açıklamazken, sorgulanmak üzere Şam'a götürüldüğünü yazdı.

Ajansın, Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı silahlı mücadele yürüten Özgür Suriye Ordusu'nun başkent Şam'da 48 İran vatandaşını kaçırmış olduğu yönündeki haberi dünya medyasında da yer aldı. Tahran yönetimi bu kişilerin Şam'daki Seyyide Zeynep Türbesi'ni ziyaret eden Şii hacı grubu olduğunu açıklamış ve hemen serbest bırakılmalarını istemişti. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de Türk ve Katarlı mevkidaşları Ahmet Davutoğlu ile Şeyh Hamad Bin Casim El Tani'yi arayarak, İranlıların serbest bırakılması için arabuluculuk yapmalarını istedi.

Vatan Gazetesinin haberine göre ise, Özgür Suriye Ordusu dün internetten yayınladığı video ile kaçırılan İranlıların Tahran rejiminin önemli askeri güçlerinden Devrim Muhafızları'na mensup askerler olduğunu öne sürdü. Özgür Suriye Ordusu'ndan bir komutan, YouTube'dan yayınlanan bir video kaydında, ‘Özgür Suriye Ordusu El Baraa tugayı üyelerinin, Şam'da keşif görevinde bulunan 48 İranlı milisi yakaladığını' söyledi. Yetkili, ‘yapılan sorgulamada, bazılarının Devrim Muhafızları mensubu olduğunun ortaya konduğunu' söyleyerek, bu İranlılara ait olduğunu ve aralarında silah taşıma ruhsatının da bulunduğunu belirttiği belgeleri gösterdi. Muhalif militan ayrıca, İran'ın Esad rejimini desteklemeye devam etmesi durumunda başka İranlıların da kaçırılacağı uyarısında bulundu.

Suriye rejimi yanlısı yorumlar yapan ve kendisini ‘medya uzmanı' olarak tanıtan Maya Naser ise ‘Türk generalin 48 İranlı hacıyla takas edilmesi için müzakerelerin sürdüğünü' ileri sürdü.

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…