Öğrencilere, Fethullah Gülen sınavı

16 Mayıs 2012
Öğrencilere, Fethullah Gülen sınavı

Amasya'da bir dershane, Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izniyle okulda Fethullah Gülen'in yazdığı, Hazreti Muhammed'in hayatının anlatıldığı "Sonsuz Nur" kitabından yaklaşık 600 öğrenciye sınav yaptı. Sınavın öğrencilerin peygamberin hayatı ile ilgili eksikliklerini göstermek için yapıldığı savunuldu.

Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinenen Sulova Ahi Dershanesi'nin yönetici ve öğretmenlerinin kurduğu Amasya Eğitim Gönüllüleri Derneği (AGED), öğrencilere Fethullah Gülen'in yazdığı Hazreti Muhammed'in hayatının anlatıldığı "Sonsuz Nur" kitabını dağıttı.

Kitabın dağıtıldığı ilköğretim kategorisinde 175, ortaöğretim kategorisinde 286, yükseköğrenim kategorisinde ise 135 olmak üzere toplam 596 öğrenciye, geçen hafta sonu Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izniyle Suluova Ahi Dershanesi ve Ticaret Meslek Lisesi'nde bu kitaptan sınav yapıldı. Dershane yetkilileri, sınavın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izniyle yapıldığını, sınavın öğrencilerin peygamberin hayatı ile ilgili eksikliklerini göstermek, öğrencilerin peybamberi ne kadar tanıdığını ölçmek için yapıldığını savundu.

Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Cumhur Koca, "Eğitim bilimsellikten de, laiklikten de, fırsat eşitliğinde de uzaklaştırılmıştır. Cemaat ne derse o olmakta. Eğitim sisteminin ne hale getirildiğine çarpıcı bir örnek bu" dedi.

Daha önce İzmir'de..
AKP hükümetinin tüm toplumsal tepkilere rağmen eğitim sistemini kesintili hale getiren 4+4+4 eğitim sistemini meclisten geçirip, cumhurbaşkanının da jet onayı ile yasalaştırdığı sistemdeki Kur'an ve Peygamberin hayatının seçmeli ders haline getirilmesi, zorunlu din derslerinin aynen devam etmesi, eğitimin dini boyutunun güçleneceğini gösterirken, uygulamaya hemen başlanması dikkat çekmişti. Yasa henüz cumhurbaşkanının onayından geçmemişken, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği yazı ile okulların yasaya uygun hale getirilmesini istemiş, ilk toplantıda tüm detayların konuşulacağını bildirmişti.

Nitekim, İzmir'in Buca İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Makbule Süleyman Alkan İlköğretim Okulu'nda dağıtılan ‘Efendimizin yüce ahlakı' adlı kitabın içinde yer alan, "Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'nin de tespitlerine bakalım, Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'nin yalan ile ilgili şu sözleri ile bahsi kapatalım" cümleleri hükümetin istediği okul müdürü modelini ortaya koymuştu. Okula iki ay önce atanan okul müdürünün ilçe milli eğitimden izin almadan, okulun rehberlik ve danışma bölümü öğretmenlerinin görüşüne gerek duymadan tüm öğrencilere dağıttığı kitap, öğretmenleri ve velileri oldukça rahatsız etmişti.

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…