14 yaşındaki ilköğretim öğrencisi: 22 kişi bana tecavüz etti

24 Mart 2012
14 yaşındaki ilköğretim öğrencisi: 22 kişi bana tecavüz etti

Kadınlara, küçük yaştaki kızlara, çocuklara yönelik şiddet ve tecavüz vakaları hiç eksik olmuyor. Daha önce de N.Ç adlı 13-14 yasındaki bir kıza, aralarında devlet memuru da olan 26 kişi tecavüz etmişti. Tecavüz vakaları neredeyse kitlesel bir hal aldı. Tekil olaylar daha sık yaşanıyor.

Kimse dinle ne alakası var demesin. Dinsel pratiklerin, söylemlerin bu kadar egemen kılındığı, siyasal ve toplumsal yaşama bu kadar sokulduğu bir toplumda ters orantılı bir gelişme değil mi bu? İster dindar, ister inançsız olalım, dinin öğrettiği "günah" kavramının bu tür suçları da kapsadığını söylemek zorundayız. Peki, her mahallede bir kuran kursu olduğuna göre, din ahlaki neden caydırıcı olamıyor? Bu şiddet ve tecavüz vakalarını artıran etkenler nedir? Artık bu vakalara tekil olaylar gözüyle bakılamaz. Bu artık toplumsal bir eğilim halini aldı. Acaba toplumda gizlice ateist eğilimler mi gelişiyor? Daha çok "dindar nesil" yetiştirdikçe bu vakalar daha da mı artacak ? Sosyologların; egemen ahlakın, egemen kültürün bu vakalar üzerindeki etkilerini araştırma-sorgulama zamanı gelmedi mi?

*

Bartın'da Ç.K. adlı kıza tecavüz ettikleri iddiasıyla 22 kişi gözaltına alındı.

Bartın merkeze bağlı ;bir köy ilköğretim okulunda eğitim gören 14 yaşındaki Ç.K.'nın durgun ve içine kapanık halinden ;şüphelenen okul yönetimi, öğrenci ile bir uzman psikolog eşliğinde ;görüştü. ;Ç.K.'nın görüşmede ;tecavüze uğradığını söylemesi üzerine durum önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirildi. ;Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de Bartın Cumhuriyet Savcılığı'na bilgi vermesi üzerine, olayla ilgili ;soruşturma başlatıldı. 

Psikolog gözetiminde konuşan Ç.K.'nın ifadesi doğrultusunda 22 kişi gözaltına alındı. Sorgularından sonra bugün Bartın Adliyesi'ne sevk edilen 22 şüphelinin savcı tarafından ifadeleri alınmaya başlandı. 

Bartın Valisi İsa Küçük, olayla ilgili açıklama yaparak, ;"Kurumlarımız üzerlerine düşen görevi yerine getirdi. Jandarma olsun, Emniyet olsun ve Milli Eğitim Müdürlüğü olsun. Olay şu an savcılıkta. Bu konuyla ilgili yorum yapmam doğru olmaz" dedi. (T24)

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…