New York Polisi (NYPD) ve Belediyesi ırkçı-fişlemeye devam ediyor

11 Mart 2012
New York Polisi (NYPD) ve Belediyesi ırkçı-fişlemeye devam ediyor

Amerika'da güçlü bir örgütlenme ağına ve lobi faaliyetine sahip olan Fetullah Gülen Cemaati, Müslümanların fişlenmesine sessiz kalıyor.

AP haber ajansı, 24 Şubat tarihli haberinde, 9/11 saldırılarıyla ağır darbe alan şehrin korunmasının yaşamsal olduğunu belirten New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in, "1993'te World Trade Center'ın bombalanmasından sonra yaptığımız yalnışları tekrar etmeyeceğiz. Savunmamızın tekrar gerilemesine izin veremeyiz. Teyakkuzumuzu gevşetemeyiz" şeklindeki sözlerine yer verdi. Bloomberg, böylece ırkçı fişlemelerin Obama döneminde de devam etmekte olduğunu teyit etmiş oldu.  Bloomberg'in İstihbarat toplamanın "yasal", "uygun" ve "anayasal" öldüğünü söylemesine karşın, sivil toplum kuruluşları, bazı Demokratlar ve İslami çevreler bu uygulamaya sivil özgürlükler açısından tepki gösteriyor. Arap Müslüman cemaatleri tepkilerini net bir şekilde ortaya koyarlarken, Gülen Cemaati'nin sessiz kaldığı gözleniyor.

*

Newsday gazetesinden Víctor Manuel Ramos'un, Türkiyeli'lerin ve Müslümanların yoğun yaşadığı Long Island bölgesinde fişlenenlerin tepkilerini derlediği yazısını sunuyoruz. 

NYPD Long Island'daki Müslüman Kominiteleri izliyor

Associated Press haber ajansı tarafından yayınlanan belge ve raporlara göre, New York Polis Departmanı, Long ısland'daki Müslümanların işyJoff Cafer Sahin, owner of Pita House restaurantserlerini, kurumlarını izleyip fişlemeyi faaliyet alanlarından biri haline getirmiş.İzleme, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından NYPD'nin terörle mücadele çabalarının kendi sınırları dışına taştığını gösteriyor.

2006 ve 2007 yıllarında Departman için, demografik raporlar ve Müslümanlar tarafından işletilen ve ziyaret edilen dini kurumları, okulları ve işyerlerini içeren harita ve listeler derlenmiş. NYPD'nin bu yerleşim yerlerini hala izlemekte olup olmadığı bilinmiyor. Camilerden küçük dükkanlara kadar herşeyi kapsayan dokümanlar listesi gözetlemek için hazırlanmış.

Raporda not edilen örnekler arasında, "El Cezire networkuna ayarlanmış" bir TV'nin varolduğu Valley Stream'deki bir helal et marketi veya "tezgah arkasındaki duvarda asılı Kuran'dan alınıp çerçevelenmiş ayetlerin" bulunduğu Smithtown'daki bir 99-cent mağazası var.

NYPD'nin izlemesinin açığa çıkmasının ardından Müslümanlardan ve sivil özgürlükleri savunanlardan gelen ırkçı-fişleme eleştirileri karşısında, departman ve Belediye Başkanı Michael Bloomberg'tan yalnızca istihbarat toplama savunması geldi. 

Müslümanlarla ilgili benzer bir rapor Newark'da, Çarşamba günü ortaya çıktı ve Belediye Başkanı Cory Booker AP'ye gözetleme faaliyetinden asla sorumlu olmadıklarını söyledi.

Long Island'daki Müslüman liderler ise izlemenin haksız ve kanunsuz olduğunu söylediler.Wetsbury'deki Long Island İslami Merkezi'den Faroque Khan, "bu, herhangi bir neden veya geçerlilik veya bir yargı süreci olmaksisizin Amerikan vatandaşlarını profilleme ve fişlemektir" dedi.

NYPD bu eleştiriler karşısında suskun kaldı. Nassau ve Suffolk'taki yetkililer ise programdan haberdar olmadıklarını söylediler.

Öte yandan, Nassau şerif yarımcısı Kenneth Lack, NYPD'nin "bizim bilgimiz ve katılımımız olmaksızın işlem yapabileceğini" söyledi.Müfettiş Yardımcısı Kevin Fallon, Suffolk Polis Departmanının NYPD'nin çalışmasına karşı çıkmadığını şu sözlerle ifade etti: "New York City, dünyada öncelikli bir terörist hededftir ve New York City Polis Departmanı uygun gördükleri anti-terör taktiklerini uygularlar"

Suffolk County yönetcisi Steven Bellone, kent yönetiminin bu fişlemede rol almayacağını söylerken Nassau County (ilçe) İdare yardımcılarından Edward Mangano, izlemenin farkında olup olmadığı konusunda bir şey söylemedi. Bellone, "Suffolk County, ırk, etnisite veya din merkezli kişi veya kurumları gözetleme veya izleme yürütmez" diye ekledi.

NYPD'nin filsleme programının destekleyicisi olduğunu ifade eden Temsilciler Meclisi üyesi Peter King, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şöyle düşünün: Yapmaları gereken şeyi yapmazlarsa bu kriminal bir ihmalkarlık olurdu. Polisler sadece insanlara bakarak baştan savma iş yapamazlar. Eğer onlar özel alanlara giriyorlarsa bir nedeni vardır." 

Patchhouge'daki Pita House restoranının sahibi Cafer Şahin, "Türklerin işlettiği ve sahibi olduğu bir yer" olarak Suffolk raporuna dahil edilenler arasında.

Şahin Müslüman olmadığını vurguladı. 

50 yasındaki Şahin, fişlenenler listesine dahil edildiğini öğrendiği zaman "şok oldum" dedi. Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, onların içinde oldukları haddini aşan bir varsayım ve önyargının düzeyini gösteriyor.. Bu yalnıştır. Muhafazakar veya dindar bir yaşam tarzı olmayan bir insan olarak benim de bu ırkçı-fişlemeye dahil edilmem durumun ne denli endişe verci olduğunu göstermektedir" 

AP ayrıca Stony Brook Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Birliği'nin, NYPD'nin Siber İstihbarat biriminin elektronik gözetimi altında olduğunu bildirdi.

Öğrenci derneği danışmanı ve Müslüman bir vaiz olan Sanaa Nadim şöyle konuştu: "Yetkililirin yalnış kanı ve güvensizlikten kurtulmaya, ve nüfusun ufacık bir parçasından dolayı bir fırça ile toplumu boyamasını durdurmaya ihityacı var."

"Bu bana Müslümanların nerede olduklarını bulup ortaya çıkarmak gibi geliyor" diyen 34 yasındaki Hamid ise şöyle devam etti: "Onlar gelip beni taciz mi ediyorlar? Hayır. Gelip beni inancımı uygulamaktan alıkoydular mı? Hayır. Ben temrin eden bir Müslümanım ve eğer beni gelip kamu alanımda görmek isterlerse bundan memnun olurum."

February 22, 2012


Cafer Şahin'in Endişeli.org'a açıklaması

Cafer Şahin, Endişeli. org'un izleyici ve yazarlarından. Kendisiyle yaptığımız konuşmada, Türkiyeli Müslümanların, New York polisinin bu ırkçı fişlemesine tavır almak yerine, Newdays muhabirine söylediği "Ben Müslüman değilim" şeklindeki sözlerinden dolayı kendisinin eleştirildiğini ifade etti.

Şahin,"Ben bütün mağdurlara olduğu gibi, Müslümanlara ve Türkle're de yönelen bu ırkçı tutum karısısındaki durusumu sergilerken, Müslüman kimliği ifade etmemiş olmamı bazı çevrelerin eleştirmesi üzüntücü vericidir. Bu şekildeki beyanım, NYPD'nin yalnızca ‘İslami terör' bağlantılarını değil, farklı yaşam tarzı ve düşüncelere sahip olanları da hedef aldığını ortaya koymak içindi. Bu ırkçı politikaya değil, bana tavır alıyorlar. Bu konuda özlellikle ABD'de güçlü olduklarını bildiğimiz Cemaat'in sessiz kalışını da kamuoyunun dikkatine sunuyorum" dedi. 


 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…