Kılıçdaroğlu: Erdoğan Cumhurbaşkanı'nı öldürtebilir!

15 Şubat 2012
Kılıçdaroğlu: Erdoğan Cumhurbaşkanı'nı öldürtebilir!

"Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilen dediğiniz andan itibaren başbakan'a bağlı bir çeteden bahsedersiniz. Bu, devletin çeteleşmesi demektir.Recep Tayyip Erdoğan'a çete kurma yetkisi vermek diye bir şey olabilir mi? "

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın bazı devlet kurumlarını kendi özel tetikçisi haline getirdiğini belirterek, "Başbakan çetesine şunu söyleyebilir, 'Gidin Cumhurbaşkanını öldürün.'"

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  Türkiye'nin on yılda "post modern diktatörlüğe sürüklendiğini" belirterek "Şimdi çatırdayan bir ülkeye sahibiz" dedi.

MİT krizine ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın kurumları benden olan ve benden olmayan kurumlar diye ikiye böldüğünü söyledi. Başbakan'ın bazı devlet kurumlarını kendi özel tetikçisi haline getirdiğini savunan Kılıçdaroğlu "Öngöremediği bir şey var sen devletin kurumlarını tetikçi hale getirirsen o namlular yarın bir gün sana, halka, başka birine döner" ifadelerini kullandı.

'O YERALTI DÜZENİ SİZİ ÇARPAR, ONA TESLİM OLURSUNUZ'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın MİT'e ilişkin açıklamalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu şöyle dedi: "Hukukun üstünlüğünü özümsemeyen bir devlet çağdaş olabilir mi? İllegaliteden medet umanlar unutmasınlar, bir gün gelir o yeraltı düzeni sizi çarpar, ona teslim olursunuz. "Suça bulaşmadan örgüte sızamazsınız" diyen bir bakan suça bulaşmayı meşru hale getiriyor, ishali kelamda bulunuyor.

Devlet illegal bir örgüt değildir. Meşru bir yapı olduğu için insanlar haklarını bağımsız yargıda arıyorlar. Ben de soruyorum suça bulaşmadan kabineye girmek mümkün mü değil mi? Çete mantığıyla bakarsan senin Bakanlar Kurulu'na girmek için suça bulaşman gerekiyor. "

'ERDOĞAN ÇETE KURMAK İSTİYOR'
Konuşmasında Başbakan'a seslenen Kılıçdaroğlu ", siyasi hayatının en büyük hatasını yapmak üzeresin. Bu özel yasa devleti illegal konumuna getirecek olan bir yasadır. Eğer bunu yaparsanız büyük bir hukuksuzluğa imza atmış olacaksınız. Bu sorumluluğa ortak olmaman gerekir. " dedi.

"Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilen dediğiniz andan itibaren başbakan'a bağlı bir çeteden bahsedersiniz. Bu, devletin çeteleşmesi demektir.Recep Tayyip Erdoğan'a çete kurma yetkisi vermek diye bir şey olabilir mi? "

'"GİDİN CUMHURBAŞKANINI ÖLDÜRÜN" DİYEBİLİR'
Milletvekillerine verilmeyen bir güvence, dokunulmazlığın çetelere verildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Vatandaşlarım iyi bilsinler. Bu çete vatana ihanet etse soruşturma konusu olmayacak. Bunun altına kim imza atacak. Parlamentoda hangi milletvekili el kaldıracak merak ediyorum. Vatan hainliği değil midir bu?"

Başbakan çetesine şunu söyleyebilir, 'Gidin Cumhurbaşkanını öldürün.' Nasıl olsa ben görevlendirdim, kimse sorgulayamaz diyemez mi? 'Efendim, böyle şey olmaz.' Biz neler gördük "böyle şey olmaz" diye... Hukuk devletinde, demokrasilerde bu tür saçmalıklar olmaz.

'Kılıçdaroğlu artık mercek altındasın artık aldığın nefes bile takip ediliyor' demedi mi Başbakan. O halde çete kurma yetkisi aldığında gereğini de yapacaksın."

'TEKLİF ÇOK APTALCA'
Kılıçdaroğlu, "Bu teklif çok aptalca bir teklif. Trafikte kırmızı ışığı kaldırmak gibi bir şey" diyerek,

"Böyle bir rezalet TBMM'de nasıl tartışılacak. Hukuk bu cinayetin sözcüsü olamaz. Bun teklifi kanunlaştırmak bütün devleti ve sistemi illegali, gayrimeşru hale getirmektir" ifadelerini kullandı.

FAİLİ MEÇHULDE GÖZLER ERDOĞAN'A DÖNER

CHP lideri, "Bu utanca kimse el kaldırmamalı. Bu yasa teklifi kabul edilirse ortaya çıkacak bütün faili meçhul cinayetlerden sonra gözler Recep Tayyip Erdoğan'a çevrilecektir" dedi.

Birgün / 14.2.2012

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…