Zavallı kim?

Cafer Şahin

19 Temmuz 2012
Zavallı kim?

Kimin çocukları, akrabaları savaşıyor bu savaşta? Bu akan kanı durdurmak isteyenler mi? Yoksa savaşı başkalarının çocuklarına havale eden ve onların arkasında aslan kesilen, şehit cenazelerinde en önde hamaset yapan bu çirkin savaş politikalarını üretenler mi?

Zavallı, ülkesinde 40 bin kişinin ölümüne, binlerce insanın yaralanmasına, milyonlarcasını zorunlu göçe, açlığa, sefalete sürükleyen; 35 yıllık savaş politikasının dışında hiç bir altarnatif politika üretemeyen ve yüzyıllarca aynı toprakları paylaşan kardeş halklara birbirine karşı kin ve nefret duyguları asılıyan, sahte milli sahte, dini kostümleriyle gezen sizler mi?

Yoksa sorunların çözümü için popülist olmayan reçeteyi korkmadan savunan; bütün yaşamını risk eden, dağa çıkmaktan daha zor olanı yapmaya çalışan; hiç bir ihale fesadina, hiç bir soyguna, hiç bir ticari onursuzluğa karışmamış; tek amaçları barış ve özgürlük için her türlü işkenceye, tehtide rağmen onurlu yürüyüşün en önünde yürüyüp diz çökmeyenler mi?

İdris Naim Şahin'in "Zavallı" diye hitap ettiği cesur yüreklerden söz ediyorum. Bu vekillerin ne zorluklar, baskılar altında politika yapmaya çalıştıklarına birazcık akli eren ve kalp taşıyan herkes görür. Kuruluşunda hedeflenmiş iki halkın Türkiyesi'ni ve onun cumhuriyetini istemek, onu evrensel değerlere uygun demokratikleştirmek isteyen bu vekiller hangi vantandaşa yanlışlık yapmışlar. Zavallı, ancak ve ancak özgürlüklerin genişletilmesinden, o özgürlüklerden korkanlardır.

Yıllardır her türlü mercek altına aldığınız BDP belediyelerinde kaç tane adaletsiz yakışıksız ihale bulabildiniz?

Ya siz? Sizi anlatmaya gerek var mı? "Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin / Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin! " misali..

Zavallı kim?
Kimin çocukları, akrabaları savaşıyor bu savaşta? Bu akan kanı durdurmak isteyenler mi? Yoksa savaşı başkalarının çocuklarına havale eden ve onların arkasında aslan kesilen, şehit cenazelerinde en önde hamaset yapan bu çirkin savaş politikalarını üretenler mi?

Zavallı kim?
20 milyona yakın Alevi'nin vergileriyle kendi ibadethanelerinin giderlerini ödeyen bu zihniyet mi? Alevileri yakanları türlü yasal oyunlarla yargılamadan kaçıran, Katliamcıları yine aynı oyunlarla cezaevinden kaçırtan siyasetin uygulayıcıları kim?

Zavallı kim?
Güldürüyorsunuz halinize. Hangi aynayı kullanıyorsunuz bilmiyorum. Bahreyn'de, Yemen'de devam eden demokrasi şiarlarını görmezlikten gelirken daha dün kardeşim dediğin Esad'ı satışınız hiç yüz kızartmıyor mu?

Zavallı kim?
Anti-israil kahramanlığına soyunup, insanları Gazze'ye gitmelerini teşvik edip ve onları uluslar arası sularda israil'li asker potinleri altına seren sahte kakabadayılık utandırmıyor mu? (Kıbrıs hariç) Birinci dünya savaşından beri ilk defa Türkiye sivil vatandaşının başka bir ordunun askeri potinleri altında can vermesi sizin eseriniz değil mi?

Zavallılar filmini duydun mu sen Naim bey, Yılmaz Güney'in bitiremediği, çekimlerinin yarım kaldığı filiminden bahsediyorum. Çok ironik değil mi? Zavallı diye hitap ettiğiniz bu ezilenler hep ensenizde?

Zavallı..

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. Varlığım Türk varlığına armağan olsun
  Farklıydık, seziyorduk, bir şeyler örtüşmüyordu. Ama artık kocaman çocuklar olmuştuk. Sorguluyorduk, sorguladıkça kaçamak cevaplar geliyordu büyüklerimizden. Dersim isyanını duyoyorduk. Kime karşı olmuştu bu isyan, neden o çok sevdğimiz Mustafa Kemal…
 2. AK baş mı, Kızılbaş mı?
  AKP Devleti, sünni, cemaatçı, muhafazakar ,Kürt yandaşlar ve liberal burjuvazi desteğine son günlerde bir de Alevi yanaşmaların desteğini ekledi. Türkiye'de emekçi ve yoksul halkın alehine gün geçtikçe kötüleşen gelir dağılımı,…
 3. Arap Buharı
  Arap Buharı
  15 Ağustos 2012
  Türkiye Kürtlerle yeniden Sivas ve Erzurum Kongrelerindeki gibi, sorunlarına ortak cevaplar aramalı. Türkiye Kürtlerle beraber Ortadoğu'nun tartışılmaz lideri olur. Kuzey Irak bir anda Kuzey Kıbrıs gibi şirin bir ülke gibi…
 4. Kısa Kısa..
  Kısa Kısa..
  16 Aralık 2011
  Kaddafi gitti, hem de ne gidiş, her ne hikmetse o da bir delikten çıkarıldı (Saddam gibi) ve linç edildi. Hafızalarımızdan birdaha silinmeyecek şekilde toz toprak kan içerisinde Allahü Ekber nidalarıyla linç edildi.…
 5. Endiselenmeyiniz Efendim!
  Endiselenmeyiniz Efendim!
  30 Mayıs 2011
  Duyarlı ve bilinçli her insanın yaşamın devam ettiği her bütün içerisinde endişelenmesi gereken zamanlar olacaktır. Doğal denge kuralları tahammülü zorlar duruma gelince bazen bu endişenin yoğunluğu çok üst seviyelere çıkabiliyor.…

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…