ABD'den IŞİD'le ilişkili Türkiye'deki üç şirkete yaptırım!

19 Kasım 2019
ABD'den IŞİD'le ilişkili Türkiye'deki üç şirkete yaptırım!

ABD Hazine Bakanlığı, Şanlıurfa merkezli bir şirket ve bu şirketin sahibi iki kardeş, İsmail Bayaltun ve Ahmet Bayaltun'a IŞİD'e kritik önemde mali ve lojistik destek sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) yardım ettiği iddiasıyla iki Türk ve Türkiye’de faaliyet gösteren üç şirket hakkında yaptırım kararı aldı.

Euronews’te yer alan habere göre; ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Değerler Kontrol Dairesi bugün yayımladığı basın açıklamasıyla IŞİD’e yardım gerekçesiyle bazı şirketlere yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Açıklamada İsmail ve Ahmet Bayaltun kardeşlerin IŞİD savaşçılarına tedarikçilik yaptığı, İsmail Bayaltun’un sahibi olduğu ACL İhracat ve İthalat şirketine de 2015 – 2017 yılları arasında IŞİD’e ekipman sağladığı gerekçesiyle işlem başlatıldığı bildirildi.

Kara listeye alınan ve Türkiye’de faaliyet gösterdiği belirtilen diğer firmalarsa döviz ve para transfer şirketleri Sahloul Money Exchange Company ile Al-Sultan Money Transfer Company oldu.

Amerikan Hazine Bakanı Steven Mnuchin kararın ABD askerlerinin IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin öldürülme operasyonun ardından gruba yönelik baskı taktiğinin devamı olduğunu açıkladı.

Yaptırımlar çerçevesinde hakkında karar alınan kişilerin ABD'de bulunan varlıkları donduruluyor ve Amerikalıların bu kişilerle iş yapmasını yasaklanıyor.

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre ayrıca, Afganistan'da faaliyet gösteren ve IŞİD'e destek sapladığı tespit edilen Nejaat Sosyal Yardım Örgütü de yaptırım listesine dahil edildi.

*

Odatv'nin bildirdiğine göre Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, yaptırım kararı getirilen Bayaltun'un sahibi olduğu ACL İhracat ve İthalat şirketine dair MİT’in yazdığı yazıyı 2015 yılında gündeme getirmişti.

Yıldız’ın yazısında bomba yapımında da kullanılan fakat piyasadan alımı yasal olan ve toz halinde bulunan Alüminyum Pasta (Pigment) isimli eşyanın firma tarafından tedarik edilerek IŞİD’e gönderildiği şüphesi dile getirilmişti.

Söz konusu olayla ilgili Yıldız, “IŞİD tarafından gerçekleştirildiği belirtilen Ankara Garı'ndaki katliamda kullanılan bombalarda da pigment kullanılmış olabilir mi” diye sormuştu.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…