Bahçeli'nin Akşener'e çağrısının altında sağlık sorunları' mı var?

12 Ağustos 2020
Bahçeli'nin Akşener'e çağrısının altında sağlık sorunları' mı var?

"Aslında Devlet Bey, parti başkanlığını ve aktif siyaseti çoktan bırakmış olmalıydı. Ama bırakamıyor, çünkü bıraktığı an ne olacağını bilen yok. Tayyip Bey’i endişelendiren bu. Bahçeli, partisini iktidardan sağladığı olanaklarla ayakta tutuyor."

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Bahçeli ve Erdoğan’ın Akşener’e yaptığı çağrının nedenini açıkladı.

Ataklı Saray’dan edindiğini söylediği bilgiye göre, Bahçeli’nin sağlık durumunun iyi olmadığını ve Erdoğan’ın Bahçeli’yle ilgilendiğini iddia etti.

CB Erdoğan, 7 Ağustos günü Ayasofya Cami’nde kıldığı Cuma namazının ardındın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Akşener’e yaptığı “Evine dön” çağrısını, “Bahçeli’nin davetini yadırgamadım; birlik beraberliğin tesisine yönelik bir adım olabilir” açıklamasıyla destek olmuştu. Erdoğan çağrıyı, “Terör örgütleriyle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İyi Parti’ye hiç uygun düşmeyebilir. Böyle bir sıkıntının olması hasebiyle böyle bir davet gerçekleşmiş diye düşünüyorum. Ülke genelinde bir bütünleşmenin gereğini düşünüyorum” ifadeleriyle desteklemişti.

İttifak çağrılarına Meral Akşener ise “Erdoğan’ın çağrısı ‘iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçelim’ çağrısı ise destek veririz” diye yanıt vermişti. Akşener, “Bu destek çağrısının birinci ayağı sayısal olarak bize ihtiyaçları yok. İkinci ayağı dış politika zaten hiç yalnız bırakılmadılar. Üçüncü ayağı ise bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu demokrasinin ortadan kalkışı, hukukun üstünlüğünün ortadan kalkışı, adalet duygusunun zedelenmesi gibi, liyakatsizlik gibi ekonomik zorlukların arka planında bu tercihler var.” diyerek teklifi reddettiğini duyurmuştu.

“DIŞ POLİTİKADA ZATEN YALNIZ BIRAKMADIK”

“Erdoğan’ın çağrısı iktidara sayısal anlamda bir destek çağrısı ise, iki partinin (yeterli) sayısal çoğunlukları var. Türkiye’nin içi ile ilgili oluşan herhangi bir soruna yönelik bize ihtiyaçları yok. Dış politika açısından hadiseye baktığımızda ise millet ittifakında yer alan hiçbir parti dış politikaya yönelik sorun olduğunda orada devletini, milletini yalnız bırakmadı.

Ataklı, bugünkü ““Akşener’e çağrı”nın altında Bahçeli’nin sağlık durumu var” başlıklı yazısında, Bahçeli’nin sağlık durumunun iyi olmadığını belirterek, “Erdoğan’ın “Aslında Devlet Bey, parti başkanlığını ve aktif siyaseti çoktan bırakmış olmalıydı. Ama bırakamıyor, çünkü bıraktığı an ne olacağını bilen yok. Tayyip Bey’i endişelendiren bu” iddiasını paylaştı.

Ataklı’nın yazısından bir bölüm şöyle:

BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU

“Akşener’e çağrı”nın altında Bahçeli’nin sağlık durumu var

Siyaset giderek ısınıyor. İktidar sürekli oy kaybediyor, bunu artık sarayın anketçileri bile saklayamıyor. Partinin sözcüleri kelime oyunları ile durumu kurtarmaya çalışıyorlar. Önceki gün AKP’nin sözcüsü, “Cumhurbaşkanımızın oyu, hiç seçildiği oran olan yüzde 52’nin altına düşmedi” dedi örneğin. Bunu neye dayandırıyor belli değil. Artık şu çok açık bir gerçek ki Erdoğan, durumun çok kötüye gittiğini biliyor ve buna yönelik önlemler almak için çok yoğun bir çaba harcıyor.

Bunların başında da AKP’ye yeni müttefikler aramak geliyor. Erdoğan şu anda MHP’nin desteği ile ayakta durabildiğinin elbette farkında ama MHP’deki özel bir durum nedeniyle bunun uzun soluklu olmayabileceğini hesaplıyormuş.

Bunu hayli zamandır konuşmadığım “saraya yakın kaynağım” söyledi. Geçen hafta konuştuk. Dedi ki, “Şu an Tayyip Bey en çok Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu ile ilgileniyor.” Ben de “Evet duyuyoruz biz de Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu pek iyi değilmiş” cevabını verdim. “Allah uzun ömür versin, ancak çok ciddi ve yoğun bir tedavi görüyor. Günün büyük bölümünü bu tedavi ve koruma önlemleri altında geçiriyor. Normal olarak siyasi çalışmaları yapması çok zor” dedi Ankara’daki dostum ve sonra şunu ekledi; “Aslında Devlet Bey, parti başkanlığını ve aktif siyaseti çoktan bırakmış olmalıydı. Ama bırakamıyor, çünkü bıraktığı an ne olacağını bilen yok. Tayyip Bey’i endişelendiren bu. Bahçeli, partisini iktidardan sağladığı olanaklarla ayakta tutuyor. Onun varlığı nedeniyle kimse itiraz etmiyor ama bırakması halinde MHP’nin dağılacağı ve AKP’ye desteğinin de biteceğini düşünüyor.”

Sonra biraz durdu… Yutkunduktan sonra, “Dilim varmıyor söylemeye ama Tayyip Bey’in en büyük korkusu Bahçeli’nin yakın zamanda aramızdan ayrılması. O zaman MHP üzerindeki kontrolünün tamamen kalkacağını biliyor” dedi. Lafın, Meral Akşener’e yapılan “Dön” çağrısına geleceğini anladım konuşmanın bu noktasında ve önce davranarak “Akşener’e teklif de bu yüzden o zaman” dedim.

Saraya yakın dostum, “Aynen öyle” dedikten sonra gelişmeleri şöyle anlattı:

İYİ PARTİ İLE DEVAM

“Öğrendiğim kadarıyla Bahçeli’ye, Meral Akşener’e çağrı yapması önerisini bizzat Erdoğan getirmiş. Türkiye’nin bekası için bu iktidarın devam etmesi gerektiğini, aksi takdirde ülkenin bölüneceğini, MHP’den kopan İyi Parti’nin bu konuda yapıştırıcı olacağını söylemiş. Kısacası Erdoğan, Devlet Bey’in görevi bırakmasından sonra ortaklığın İyi Parti ile güçlendirilmiş, MHP ile devam edeceğini hesaplıyor. Bunun için de  Akşener’e bir pazarlık fırsatı tanınıyor.”

İyi de Akşener bu pazarlığa oturur mu, otursa bile bugüne kadar büyük mücadeleler veren İyi Partililer buna sıcak bakar mı? Şu anda hem Akşener’den hem de İyi Parti’den, Bahçeli’ye çok olumsuz sinyaller gidiyor. Buna karşı iktidar cephesinden de Akşener’e “tatlı sert” uyarılar yapılıyor ve bu birlikteliğe zorlanıyor.

Örneğin, sarayın sözcülerinden Abdülkadir Selvi açık biçimde Akşener ve İyi Parti’ye çok iyi avantajlar sağlanacağını hissettirerek “İyi Parti, yakaladığı siyasetin kilit partisi rolünü iyi değerlendirmeli. Bir sonraki adımı görmeden kapıları kapatmakla, kendini CHP ve HDP ile ittifak konumuna mahkum etmemeli” diye yazıyor.

Açıkçası Akşener’e, “altın tepsi içinde” sunuluyor bazı şeyler. Muhtemelen el altından da “açılan kapı aralığından sağlanacak avantajlar” gösteriliyordur. Kabul edilmeli ki, işte o zaman sertlik gelecektir hiç kuşkunuz olmasın. Gideceği kesinleşenlerin en kolay başvurduğu yöntemdir çünkü bu. Ama gördüğüm kadarıyla bir fayda sağlamayacaktır bu planlar.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…