'Hükümet kendi zenginlerini korurken, 37 milyar lira ek borçlanma yetkisi istiyor'

8 Kasım 2017
'Hükümet kendi zenginlerini korurken, 37 milyar lira ek borçlanma yetkisi istiyor'

YETKİ DE KANUNA AYKIRI --İçlerinde ülke liderlerinin de yer aldığı zengin isimlerin offshore hesaplarını kullanarak vergi sorumluluklarından kaçındığını gösterdiği iddia edilen Panama Belgeleri'ni yayınlayanlar, yine güçlü insan ve şirketlerin offshore eylemlerini ifşa eden Paradise (Cennet) Belgeleri isimli yeni bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Uluslararası gazetecilik organizasyonu ‘Cennet Belgeleri' (Paradise Papers), denizcilik sektörünün ‘vergi cenneti' Malta'da Başbakan Binali Yıldırım'ın iki oğlu, dayısı ve yeğeniyle bağlantılı dokuz şirketin adını yayınladı. Konu ile ilgili sorular üzerine "Buradan davet ediyorum her türlü soruşturma yapılmalı" diyen Yıldırım, çocuklarının devletle hiçbir zaman iş yapmadığının altını çizdi. Ancak Cumhuriyet gazetesinin ulaştığı belgelerde, Kamu İhalesi Kurumu'na göre Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım daha sekiz ay önce Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nden ‘MTA Turkuaz Araştırma Gemisinin İşletilmesi Hizmet Alımı' adlı ihaleyi aldı. Hem de Kamu İhale Kurumu'nun ‘istisna' maddesi kapsamında. İhalenin bedeli ise tam olarak 6 milyon 920 bin dolar. Konuyla ilgili Zafer Arapkirli ile Seyr-i Sabah'a değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, "Vergi cenneti, vergiden kaçırma değil de, kaçınma dediğimiz, işlemin yapılabilmesine zemin hazırlayan yerler. 90 küsür civarında böyle uluslararası arena var. Bunlar aslında büyük devletlerin, büyük ekonomilerin arka bahçesi. Kimse bunlardan habersiz değil" dedi.

‘BAKANLAR KURULU 11 YILDIR ÇIKARMADI'

"Ama çok büyük vergi kayıpları söz konusu olduğu için vergi cenneti adını alıyor ve ülkelerde uluslararası anlaşmalarla bunların listelerini yayımlamayı öngörüyor" diyen Toker, şöyle devam etti:

"Bunların listeleri yayımlandığı zaman burası ile ticaret yapan, buralarla ödeme yapan, buralarda kurulmuş şirketlerle ilgili bütün ekonomik faaliyetler vergi kapsamına alınıyor. Bazı ülkeler bunu yapıyor. Ve uluslararası anlaşmalara imza atmışsanız bu da sizin için bazen bir yükümlülüğe dönüşebiliyor. Şimdi hükümet burada bir kanun tasarısı hazırlamış, bir irade ortaya koymuş, kurumlar vergisi kanununu değiştirmiş, mecliste de bu 2006 yılında yasalaşmış. Birçok kurumlar vergisi kanun maddesini değiştirmiş. Onlardan biri ‘Vergi cenneti olarak anılan bu yerlerde kurulan şirketlerle ilgili bir ekonomik faaliyet olursa, oraya ödeme yaparsan yüzde 30 kesinti yaparım' bu madde. Çünkü bir devlet için aslolan olabildiğince çok vergi toplamaktır. Bakanlar Kurulu'nun bununla ilgili çıkarması gereken bir kararname vardı. 11 yıl oldu çıkarmadı. Vergi cennet olarak tarif ettiği bu listeler yayımlanmadığı için bu kesintiler yapılamıyor. Dolayısıyla milyonlarca dolarlık vergi kaybı söz konusu.

‘EĞER BUNUN GİBİ VERGİLER TAHSİL EDİLEBİLSEYDİ, BU BORÇLANMAYA İHTİYAÇ DUYULMAYACAKTI'

Öncelikle bu listenin yayımlanması lazım. Bu liste yayımlanmazsa bu yüzde 30 kesintinin yapılmasına olanak yok. Hükümet bu listeyi yayımlamazken, bu yüzde 30 kesintileri yapmazken, kendi zenginlerini korurken, meclisten kanuna aykırı olarak 37 milyar lira ek borçlanma yetkisi istiyor. Eğer bunun gibi vergiler tahsil edilebilseydi, bu listenin yayımlanması hilelerle engellenmeseydi, paralar ihalelere saçılmasaydı bu borçlanmaya ihtiyaç duyulmayacaktı."

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…