HDP’den Kılıçdaroğlu’na: Birlikte yürümek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız

17 Haziran 2017
HDP’den Kılıçdaroğlu’na: Birlikte yürümek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız

HDP Milletvekili Mithat Sancar, CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’ne işaret ederek bu mücadelenin ‘haklı ve doğru’ olduğunu söyledi. ‘Bu direnişlerin birleştirilmesi halinde dikta rejiminin durdurulabileceğinin’ altını çizen Sancar, “HDP olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, OHAL kapsamında yayınlanan KHK’lar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘adalet yürüyüşü’ ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

’Adalet yürüyüşü’nü desteklediklerini belirten Sancar, “Faşizme direnen onurlu insanlara yürekten selam gönderiyoruz. Dünkü hatalarına rağmen bugün adalet ve demokrasi için yürüyenler doğru yapıyor. HDP olarak birlikte yürümek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

KESK Ankara Şubeler Platformu’nun KHK’lara karşı Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, HDP Ankara il yönetimi, ihraçedilen akademisyenler, KESK üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile binlerce kamu görevlisi işten atıldı.

‘20 TEMMUZ SONRASI DARBE SÜRECİDİR’

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL’e tepki gösteren Sancar, 10 ayda büyük bir mağdur kitlesi oluştuğunun altını çizdi.

Sancar, “20 Temmuz sonrası gerçek bir darbe sürecidir. Bunların tek bir amacı var. Her türlü demokratik talebi bastırmaktır” dedi.

‘ADALET İÇİN YÜRÜYENLER DOĞRU YAPIYOR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öncülüğünde başlayan ‘adalet yürüyüşü’nü destekleyen Sancar, Kürt illerindeki mücadele ile batıdaki mücadelenin ortaklaşması gerektiğini savundu.

''Kim bugün demokratik talepler için, adalet için yürüyorsa doğru yapıyor, haklıdır” diye devam eden Sancar, isim vermeden CHP’nin ‘yürüyüş’ eylemine desteğini dile getirdi.

Sur, Cizre, Nusaybin’de yürütülen mücadeleler ile batıdaki mücadeleleri birleştirmek gerektiğini belirten Sancar, ‘bu direnişlerin birleştirilmesi halinde dikta rejiminin durdurulabileceğini’ dile getirdi.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI 

“Bizim yapmamız gereken açıktır. Güçlerimizi birleştirelim. Küçük nehirler büyük derelere dönüşsün o nehirler büyük okyanuslara akar” ifadelerini kullanan Sancar, “Faşizme direnen onurlu insanlara yürekten selam gönderiyoruz” dedi.

Ortak mücadele çağrısı yapan Sancar, “Demokratik güç birliği ve ortak demokratik mücadele için üzerimize düşeni yapacağız, herkesin de bu sorumluluğu göstereceğine inanıyoruz” dedi.

(Kayank: Dihaber)

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…